Prohlídněte si významná místa online

Měsíční archív: Říjen 2014

Google Maps online Česko

Google Maps funguje téměř po celém světa a samozřejmě ani České republika není výjimkou. Česká republika byla také jako jedna z prvních, ve které byl spuštěn nástroj Google Map Maker, pomocí kterého si můžete sami zahrát na zaměstnance Googlu.

Jedná se o funkci, která umožňuje vylepšování a aktualizování mapových dat České republiky prostřednictvím samotných uživatelů. Cílem této funkce je daleko přesnější zmapování lokalit, u kterých nejsou tak detailní mapové podklady k dispozici.

Zde právě mohou pomáhat právě zkušenosti a znalosti obyvatel těchto lokalit. Jako uživatel tedy budete moci doplňovat nebo upravovat místa na mapě, přidávat silnice, upravovat nebo kreslit ohraničení budov, doplňovat nebo upravovat detaily typu povrch silnice, otevírací hodiny různých zařízení a samozřejmě také kontrolovat úpravy jiných uživatelů, kteří už něco přidali.

Map Maker přinesl také velikou spoustu nových inovací ohledně map v České republice, přičemž se jedná například o městskou veřejnou dopravu v Brně a v Praze, program Fotografie firem a spoustu dalšího. Jedná se o nejoblíbenější mapovou online službu v České republice, což jenom dokládají meziroční vzrůsty uživatelů.

Vložil Google Mapy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Google Maps satelitní mapa

Google Maps, česky Mapy Google, jsou internetovou mapovou aplikací a technologií, která je společností Google poskytována samozřejmě pro nekomerční použití zdarma.

Tato aplikace pohání spoustu dalších mapových služeb, jako například stránky Google Ride Finder, Map Google, Google Transit a spoustu dalších produktů od googlu.

Služba dále nabízí další věci, jako třeba mapy ulic, polohu různých podniků a zařízení ve státech po celém světě anebo plánování cest pro cestování automobilem, pěšky, či veřejnou dopravou.

Mapy Google pracují na principu Mercatorova zobrazení, takže se na nich nepodíváte na oblasti kolem jižního a severního pólu. Jestliže se budete do těchto oblastí chtít podívat, tak využijte aplikace Google Earth, který využívá glóbového zobrazení. Google Earth je samostatným programem pro platformy Mac OS X, Microsoft Windows, Linux, iPhone OS a SymbianOS.

Na Google Mapsa naleznete také satelitní snímky s vysokým rozlišením spousty oblastí měst, jako třeba ve Spojeném Království, v Kanadě, Austrálii, Spojených státech amerických a tak podobně. Google však musel některé oblasti na světě rozmazat, a to z důvodu hrozících teroristických útoků. Jedná se například o oblast United States Naval Observatory, Bílý dům a tak podobně.

Vložil Google Mapy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Google mapy 3D virtuální

Google přišel s geniální myšlenkou panoramatického ztvárnění měst, ulic, venkova, zkrátka celého světa prostřednictvím Google Aut, která jezdí a zachytávají snímky.

Tento projekt se nazývá Google Street View a nabízí panoramatické pohledy, a to dvě stě devadesát stupňů vertikálně a tři sta šedesát stupňů horizontálně.

Snímání pohledů probíhá zhruba z výšky dva a půl metru asi po každých deseti metrech, nečekejte tedy že uvidíte fotky plynule navazující na sebe.

Spuštění služby proběhlo dvacátého pátého května roku 2007 v několika městech Spojených států amerických, přičemž postupně se samozřejmě začala rozšiřovat do mnoha dalších států po všech kontinentech. Snímky Google snímá prostřednictvím automobilů. Ve Spojených státech amerických jsou používány vozidla typu Toyota Prius, Saturn Astra a Chevrolet Cobalt.

Ve státech Evropského kontinentu se fotografie pořizují pomocí automobilu Opel Astra, na Novém Zélandu a v Austrálii pomocí automobilu Holden Astra, v Japonsku pomocí Toyoty Prius, v Jižní Africe pomocí vozidla Toyota Yaris a v Mexiku pomocí vozidla Pontiac G5. Pěší zóny a náměstí jsou pak snímány prostřednictvím tříkolek, takzvaných Google Trikes a v lyžařských střediscích pomocí sněžných skútrů.

Ve všech těchto vozidlech a zařízeních jsou nainstalovány laserová měřidla, jednotky pozicování a celkově devět směrových kamer.

Vložil Google Mapy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Virtuální prohlídka Pražský hrad

Pražský hrad má od únoru minulého roku velice významnou a užitečnou novinku, kterou je virtuální prohlídka celého Pražského hradu. Můžete se tedy na Hrad podívat, aniž byste museli cestovat do našeho hlavního města, aniž byste se museli prodírat davy japonských turistů a tak podobně.

Můžete se svobodně procházet po zahradách, nádvořích nebo navštívit interiéry různých objektů, jakými jsou například domky ve Zlaté uličce, katedrála Sv. Víta a tak dále. Prohlídka je pak samozřejmě doplněna popisky jednotlivých míst se základními fakty o nich a historií.

Pomocí virtuální prohlídky si tak můžete všímat i těch nejmenších detailů na stavbách, které by vám třeba při klasické skupinové prohlídce unikly.

Virtuální prohlídka Pražského hradu je pro uživatele dostupná jak v českém, tak v anglickém jazyce. Areál Pražského hradu je podle Guinnessovy knihy rekordů největší souvislý hradní komplex na světě a vy v něm můžete navštívit Rožmberský palác, katedrálu sv. Víta, Prašnou věž, Obrazárnu, Zlatou uličku, baziliku sv. Jiří nebo Starý královský palác.

Příležitostně jsou otevřeny také reprezentativní prostory Pražského hradu. V areálu Pražského hradu se nachází také jediný soukromý objekt, který můžete navštívit, a kterým je Lobkowiczký palác. Zde můžete navštívit historické muzeum rodu Lobkowiczů.

Vložil Prohlídky památek | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Jak vypočítat měřítko mapy

Každá mapa má svoje specifické měřítko, pomocí kterého můžete na mapě vypočítat skutečnou vzdálenost mezi dvěma místy. Měřítko se v drtivé většině případů udává v číselné podobě, ale může se objevovat také v podobě grafické.

Číselnou podobu si můžeme ukázat na příklad 1 : 100, kdy se jedná o poměr mapa : realita. Z tohoto můžeme vyčíst, že jeden centimetr na mapě ve skutečnosti odpovídá sto centimetrům ve skutečnosti, tedy jednomu metru.

Skutečnost je tedy stokrát větší než daná mapa. Dále můžeme v životě chtít vypočítat vzdálenost na mapě. Vezmeme si například mapu, která má měřítko 1 : 30 000. V reálu chceme převést například patnáct kilometrů. V prvé řadě si převedeme kilometry na centimetry, což je tedy jeden a půl milionu centimetrů. Toto číslo pak ve výsledku vydělíte měřítkem mapy, tedy 1 500 000 / 30 000 = 50.

Patnáct kilometrů ve skutečnosti tedy odpovídá padesáti centimetrům na mapě. Převod z mapy do skutečnosti a opačně však má jeden drobný, avšak zásadní problém. Je jím zakřivení naší Zeměkoule, přičemž mapy počítají s tím, že je Země kulatá. ne že by s tím počítaly jako s faktem, ale jinak to prostě nelze udělat.

Vložil Práce s mapou | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Jak aktualizovat mapy TomTom

V prvé řadě si povíme něco málo o společností TomTom. Jedná se o nizozemského výrobce, který vyrábí především automobilové navigační přístroje a navigační software pro mobilní telefony a PDA. Společnost byla založena v roce 1991 a své hlavní sídlo má v Amsterdamu.

Navigační přístroje od TomTom se ovládají prostřednictvím dotykového displeje, přičemž se v samotném základu rozdělují do několika řad.

Jedná se o navigace řady TomTom Go Live, dále jsou to TomTom Go, TomTom Via, TomTom Start20 Series.

Speciálními navigacemi jsou pak TomTom Rider, které jsou určené především pro užití na motorkách anebo TomTom Work, které slouží jako fleet management například ve vozových parcích a tak podobně.

Jestliže se rozhodnete pro zakoupení navigace TomTom, tak se při koupi můžete rozhodnout, jestli obsáhne i celoživotní aktualizace map zdarma. Je totiž potřeba říct, že silnice se neustále mění, mění se označení a spousta dalších věcí, takže je opravdu potřeba mapy aktualizovat.

TomTom nedávno přišel se službou bezplatné aktualizace map bez celoživotních aktualizací, avšak tyto mapy nejsou až tak kvalitní jako mapy “prémiové.” Nicméně pro běžné užívání tyto mapy bohatě postačují.

Vložil Mapy do navigací | Štítek , , , , , | Zanechat komentář

Jak stáhnout mapy do navigace

GPS navigace závisí samozřejmě na mapách, které v nich máte nainstalované, přičemž základem by mělo být, aby byl balíček map aktualizovaný. Jednou z nejznámějších značek GPS navigací je Garmin.

Při koupi většiny navigací máte na výběr, jestli si zakoupíte takzvané doživotní aktualizace map nebo nikoliv. Jestliže máte toto zakoupené, tak samozřejmě nemusíte nic řešit a můžete mapy v navigaci aktualizovat podle přiloženého návodu, což je opravdu jednoduché. Jestliže však tento doživotní balíček zakoupený nemáte, tak si v nejlepším případě musíte aktualizace platit.

Jestliže však za balíčky nechcete platit a zároveň se nechcete dopouštět ničeho nelegálního, tak si můžete do své navigace nahrát mapové podklady jménem OpenStreetMap. Jedná se o OpenSource software, jehož cílem je tvorba zdarma dostupných geografických dat a jejich následné vizualizování do podoby topografické mapy.

To jsou například mapy města, silniční mapy, turistické mapy, cyklomapy a tak podobně. Ke stáhnutí musíte navštívit oficiální stránky, které naleznete na internetové adrese garmin.openstreetmap.nl a projít si jednoduchým návodem, jehož výstupem bude stáhnutí mapy, přičemž odkaz na stáhnutí vám přijde emailem.

Vložil Mapy do navigací | Štítek , , , | Zanechat komentář

Katastrální mapy

Nahlížet do katastru nemovitostí může v dnešní době v podstatě každý, kdo má přístup k internetu.

Pokud se podíváte na oficiální stránky portálu nahlížení do katastru nemovitostí, tak si zde můžete zjistit různé informace, které se týkají vlastnictví staveb, parcel, práv a jednotek stavby, které jsou evidované v katastru nemovitostí.

Dále si zde můžete zjistit informace o stavu řízení, které jsou založené katastrálních pracovištích s účelem zapsání většinou vlastnických práv.

Nahlížení do katastru nemovitostí je tedy pro všechny uživatele internetu k dispozici zdarma. Je zde ale další služba, kterou je dálkový přístup do katastru nemovitostí, přičemž oproti této službě je jsou výstupy z nahlížení dosti omezené.

Jedná se například o klasický výpis z katastru nemovitostí a tak podobně. Pokud se tedy mrknete na oficiální stránky nahlížení do katastru nemovitostí, tak ze máte několik hlavních možností. Můžete si vyhledat parcelu, vyhledat jednotku, vyhledat stavbu, vyhledat řízení nebo zobrazit mapu katastru nemovitostí.

Na mapě katastru si pak jen vyhledáte požadovanou obec nebo katastrální území, které budete chtít prozkoumat.

Vložil Práce s mapou | Štítek , , , , | Zanechat komentář