Prohlídněte si významná místa online

Jak vypočítat měřítko mapy

Každá mapa má svoje specifické měřítko, pomocí kterého můžete na mapě vypočítat skutečnou vzdálenost mezi dvěma místy. Měřítko se v drtivé většině případů udává v číselné podobě, ale může se objevovat také v podobě grafické.

Číselnou podobu si můžeme ukázat na příklad 1 : 100, kdy se jedná o poměr mapa : realita. Z tohoto můžeme vyčíst, že jeden centimetr na mapě ve skutečnosti odpovídá sto centimetrům ve skutečnosti, tedy jednomu metru.

Skutečnost je tedy stokrát větší než daná mapa. Dále můžeme v životě chtít vypočítat vzdálenost na mapě. Vezmeme si například mapu, která má měřítko 1 : 30 000. V reálu chceme převést například patnáct kilometrů. V prvé řadě si převedeme kilometry na centimetry, což je tedy jeden a půl milionu centimetrů. Toto číslo pak ve výsledku vydělíte měřítkem mapy, tedy 1 500 000 / 30 000 = 50.

Patnáct kilometrů ve skutečnosti tedy odpovídá padesáti centimetrům na mapě. Převod z mapy do skutečnosti a opačně však má jeden drobný, avšak zásadní problém. Je jím zakřivení naší Zeměkoule, přičemž mapy počítají s tím, že je Země kulatá. ne že by s tím počítaly jako s faktem, ale jinak to prostě nelze udělat.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Práce s mapou a označen , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.